
Produkcja stanowi jeden z fundamentów europejskiej gospodarki. Jej wzmocnienie jest kluczowe dla podniesienia konkurencyjności i realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. W szczególności kwestia ta dotyczy unijnego sektora produkcyjnego, a zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). To właśnie one stoją przed koniecznością transformacji w kierunku bardziej ekologicznym i cyfrowym.
O ile cyfryzacja MŚP, choć powoli, postępuje, o tyle wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju wymaga znaczącego przyspieszenia. W postpandemicznej rzeczywistości, gdzie wartość dodana w sektorze produkcyjnym MŚP spadła o 9,8%, przedsiębiorstwa te mierzą się więc z poważnym wyzwaniem.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby sektora produkcyjnego, w tym dynamicznie rozwijających się MŚP, zarówno w Europie, jaki i w całej Polsce, powstał projekt GreenStandard zaaranżowany przez organizację GreenSME. Celem projektu, koordynowanego wspólnie z Klastrem Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, było wsparcie przedsiębiorstw, jak m.in. – Mercedes Martruck (MM) – w transformacji cyfrowej. Dzięki programowi GreenStandard, przedsiębiorstwo Mercedes Martruck mogło przeprowadzić strategiczne zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju. Kluczowym elementem tej inicjatywy było wdrożenie nowoczesnych narzędzi cyfrowych, w tym innowacyjnego systemu auditomat®, dostarczonego przez doświadczonego partnera w cyfryzacji procesów biznesowych.
W niniejszym artykule przedstawiamy postępy i kluczowe osiągnięcia pierwszych trzech miesięcy realizacji projektu GreenStandard. Rezultaty naszej wspólnej pracy pokazują obiecujący kierunek transformacji Mercedes Martruck w stronę bardziej zrównoważonej i cyfrowo zaawansowanej przyszłości przedsiębiorstwa.
GreenSME to europejski projekt wspierający małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne w zrównoważonej transformacji. Oferuje doradztwo w zakresie opracowywania planów działania i wsparcie finansowe dla projektów pilotażowych, realizowanych we współpracy z dostawcami specjalistycznych usług lub technologii. Od 2022 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wraz z 9 partnerami realizuje projekt „Wspieranie transformacji MŚP produkcyjnych w kierunku zielonego, cyfrowego i zrównoważonego rozwoju społecznego”- projekt GreenSME.
W ramach GreenSME i współpracy KSSE, koordynatora Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, powstaje GreenSME HUB – platforma wymiany wiedzy dla MŚP zaangażowanych w zrównoważoną produkcję. GreenSME HUB będzie platformą budującą społeczność innowacyjnych MŚP, dla których zrównoważona produkcja jest priorytetem.
Innym obszarem innowacji zaaranżowanych przez GreenSME jest tzw. ścieżka zrównoważonej transformacji MŚP. To kompleksowy proces wsparcia dedykowany produkcyjnym MŚP. Jego celem jest wzmocnienie ich potencjału w zakresie implementacji zaawansowanych technologii, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju.
Projekt GreenStandard to ambitna inicjatywa powstała z ramienia GreenSME, której celem było przeprowadzenie kompleksowej transformacji przedsiębiorstwa Martruck (Mercedes Martruck – MM) w kierunku zrównoważonego rozwoju. W realizacji wykorzystano zaawansowane narzędzia cyfrowe, jak również te służące standaryzacji i efektywnemu monitorowaniu kluczowych procesów biznesowych w firmie.
Projekt GreenStandard miał za zadanie ustandaryzować i ciągle udoskonalać kluczowe procesy biznesowe w Martruck, a także podnieść cyfrowe kompetencje jego pracowników. Działania te, realizowane we współpracy z 2KMM, są ściśle powiązane z otwarciem nowych, bardziej efektywnych możliwości i zrównoważonych operacji biznesowych.
W pierwszych trzech miesiącach projektu GreenStandard, firma 2KMM sprawnie zrealizowała wszystkie zaplanowane działania.
W trakcie prac wykwalifikowany zespół ekspertów z 2KMM skupił się na kluczowych wyzwaniach w Martruck:
2KMM przeprowadziło analizę i optymalizację procesów pod kątem standaryzacji i cyfrowego monitorowania, co pozwoliło na konfigurację chmurowego narzędzia auditomat®.
Wdrożenie systemu auditomat® stanowiło kluczowy etap realizacji projektu. Polegał on na przeprowadzeniu testów pilotażowych w środowisku operacyjnym. Poniżej przedstawiono kluczowe elementy tej implementacji:
Uruchomienie środowiska testowego auditomat®: Skonfigurowano dedykowane środowisko do testowania funkcjonalności systemu.
Dostosowano system do specyficznych potrzeb MM, włączając reguły wymiany danych i narzędzia statystyczne.
Wprowadzenie tych narzędzi stworzyło solidną cyfrową podstawę do zarządzania procesami w oparciu o cykl PDCA (Plan-Do-Check-Act). Ten ruch w dalszej perspektywie umożliwił budowanie kultury ciągłego doskonalenia w organizacji.
Projekt GreenStandard, zainicjowany przez GreenSME i koordynowany przez Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, stanowi istotny krok w kierunku wsparcia produkcyjnych MŚP, takich jak Mercedes Martruck.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy, dzięki zaangażowaniu firmy 2KMM, udało się z sukcesem wdrożyć kluczowe elementy projektu. Należały do nich takie elementy jak, m.in. implementacja zaawansowanego narzędzia IT auditomat®. Wraz z nim, firma uzyskała dostęp do elektronicznych list kontrolnych i audytów. Ponadto – w odpowiedzi na nacisk na rozwój kompetencji cyfrowych pracowników – 2KMM stworzyło solidną podstawę do ciągłego doskonalenia procesów w oparciu o cykl PDCA.
Wdrożone działania pozytywnie wpłynęły na konkurencyjność MM, usprawniając zarządzanie informacjami. Firma MM była w stanie zaadaptować nowe standardy BHP i środowiskowe oraz zwiększyć elastyczność organizacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrożenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju Twojej firmy? Skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów, aby omówić indywidualne potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jak możemy wspólnie zbudować bardziej ekologiczną i efektywną przyszłość.